כשלילד יש בעיות התנהגות בחופשה המשפחתית

ניווט מהיר

חופשה משפחתית אמורה להיות מאורע משמח. כמה ימים בהם כל בני המשפחה מתנתקים מהשגרה של חיי היום יום, בין אם זה אנחנו המבוגרים מהעבודה, הסידורים של בין לבין ודאגה לבית ובין אם זה הילדים שלנו מהמסגרות החינוכיות, החברים והחוגים. זה הזמן שלנו להיות ביחד, להנות אחד מהשני, לחוות חוויות, לטייל ולספוג אנרגיות חיוביות כדי שכולם יוכלו לחזור הביתה עם כוחות מחודשים. דמיינו לעצמכם סיטואציה בה אתם מתארגנים בבית המלון ליציאה לאטרקציה, מסעדה או טיול שתכננתם. פתאום, אחד הילדים מחליט שלא מתאים לו להשתתף בתכנית שלכם ומתחילה סצנת זעם בלתי נשלטת. הוא מתחיל לזרוק דברים, לצעוק, או גם לקלל ולהרביץ. אתם מרגישים סוג של הלם, לא יודעים איך לצאת מהסיטואציה הזו, כיצד להתמודד עכשיו עם בעיות התנהגות בחופשה ומרגישים מתוסכלים שהתכנית נהרסת ושאר הילדים מתאכזבים גם הם.

זה יכול לקרות לכולם. זה יכול לקרות בארץ או בחו“ל, במקום פרטי כמו החדר שלכם או במקום בו עוד אנשים נמצאים ואז גם תחושת המבוכה מתווספת לתסכול הרב.

 

איך יודעים מתי לפנות לעזרה מקצועית?

בדרך כלל, דווקא בחופשה ילדים מתנהגים למופת והם משתפים פעולה משום שהם רוצים להנות, הם חווים משהו חדש ובעיקר נחשפים לאינספור צבעים, ריחות ואטרקציות שאף פעם לא חוו וזה נותן להם תחושה טובה. יחד עם זאת, יש מקרים בהם הילדים מאבדים את זה ומרשים לעצמם להוציא את התסכול, הכעס ושאר התחושות החוצה. ממש כמו בבית, בגן או בבית הספר. מדובר בתחושות שהן כביכול שליליות בשל הסיטואציה, אך בואו לא נשכח שכל רגש הוא מקובל כי הוא הרי קיים והתפקיד שלנו כהורים הוא להזדהות עם תחושת הילד, לקבל אותן ולא לשפוט אותו על כך.

אחת הדרכים להתמודד עם המצב היא דווקא להביע הזדהות עם הילד ולא משנה באיזה גיל הוא. משפטים כמו ”אני מבין את הכעס שאתה חש“ או ”אני רואה שאתה ממש ממש עצבני“ יכולים ליצור רגיעה אצל הילד ולגרום לו לחשוב, היי מישהו מבין אותי, מישהו סופר אותי. ”מחר, תוכלו אתה לבחור את המסעדה או הפעילות“ אבל היום זה מה שסוכם. אתה יכול לבחור להצטרף או… להציע לו חלופה. חשוב לזכור שכאשר מדובר על אבחון פסיכולוגי לילדים – מחיר מומלץ נקבע לפי הילד בהתאמה אישית לבעיות שלו, אך כל עזרה מקצועית מומלצת כאשר המצב חוזר על עצמו פעם אחר פעם ואתם כהורים לא יודעים כיצד לשלוט במצב.

עזרה לא רק כשיש בעיות התנהגות בחופשה

אם אתם מרגישים שהילד מתקשה בתחומים אחרים בחייו המשפיעים עליו כמו למשל במסגרת החינוכית בה הוא נמצא, עם החברים אחר הצהריים, בלימודים בבית או כל סיבה אחרת שיכולה לעורר אצלו תסכול, זעם וכעס שמתפרצים החוצה ללא שליטה, אז שווה לשקול אבחון או ייעוץ מקצועי. חשוב לזכור שיש קשת רחבה של בעיות רגשיות ובעיות התנהגות אצל ילדים ובני נוער מעבר לתופעת בעיות התנהגות בחופשה, ולכן אבחון המצב הוא קריטי להמשך טיפול יעיל ואפקטיבי.

 

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

פופולרי באתר