איך מעסיקים את הילדים בנופש? באמצעות ספרים

ניווט מהיר

ממש בקרוב אתם צפויים לצאת לחופשה עם הילדים. חופשה בה תוכלו לשכוח מכל המשימות, מהעבודה ומהדברים של היום היום ופשוט לבלות ביחד, להתגבש, לצבור חוויות משפחתיות וגם לנקות את הראש. כדי שגם לכם יהיה זמן לעצמכם במהלך החופשה ולא תמצאו את עצמכם כל הזמן מתווכחים בין מריבות, עוזרים, מסבירים ומשכנעים, קחו כמה ספרים לכל ילד. בין אם הכנסתם לביתכם הרגלי דפדוף וקריאה כבר מגיל קטן ובין אם רק עכשיו אתם מתחילים בתהליך, קריאת ספרים מביאה איתה קשת רחבה של יתרונות ביניהם גירוי מנטלי עבור המוח שלנו, עידוד חשיבה אנליטית ויכולות לניתוח דברים, צבירת ידע והעשרת אוצר המילים, הפגת מתחים ולחצים, שיפור הזיכרון ועוד.

 

איך בוחרים ספרים לילדים לנופש?

מכיון ולא תמיד הילדים מבינים את החשיבות שמאחורי הקריאה, חשוב לבחור עבורם ספרים שהם יכולים להתחבר אליהם. אפשר ללכת עם הילדים ביחד לחנות הספרים הקרובה לביתכם, להשוות בין כמה ספרים שאתם חושבים שמתאימים להם גם מבחינת הערכים שאתם רוצים להעביר וגם מבחינת הידע שהספרים מעבירים לילד ולאפשר להם בחירה. סופרים מומלצים הנכתבים עבור ילדים הם לינה ז‘וטאוטה, אמי רובינגר, אורי אלטר, דרו דיוולט, רינת הופר ועוד רבים וטובים.

 

הילד מתקשה לקרוא בעצמו? הנה כמה טיפים שיעזרו

  1. חשוב להתאים ספרים לילדים לנופש על פי גילם וקצב ההתפחות שלהם.
  2. בפעמים הראשונות נסו לשבת ביחד עם הילד (עדיף לפני החופשה:) ולקרוא ביחד איתו. לא חייבים לקרוא את הספר מהתחלה ועד הסוף, אפשר לעצור, לעיין בתמונות, להעלות שאלות ולאפשר לילד למצוא פתרונות בעצמו.
  3. אפשרו קריאה קבוצתית, למשל לעודד שעת סיפור. בכל פעם ילד אחר מקריא את הסיפור שלו ואז יוצרים דיון סביב הספר. בנוסף, ניתן לקחת בחשבון גם את קיומם של ספרים דיגיטליים.