רגע לפני הטיסה- על איסור עישון בציבור במדינות העולם

ניווט מהיר

הנושא של איסור עישון בציבור בעולם עבר שינויים תהומיים תוך תקופה קצרה, לא רק בישראל אלא במדינות רבות אחרות כמו באירופה או ארצות הברית בעצמה. מקבלי החלטות ומחוקקי חוקים הבינו שהציבור הרחב לא חייב לסבול בהיותו במקומות ציבוריים, פתוחים או סגורים כאחד, והעישון במקומות אלה פשוט הוצא אל מחוץ לחוק. מי שמעשן היה חייב להדיר את עצמו ממקומות כאלה או כמובן לצאת החוצה אל מקומות שבהם היה מותר לעשן וזו לא הייתה עבירה על החוק. איסור זה הלך והתרחב לעוד ועוד מדינות עד כדי כך שכיום נדיר מאד למצוא היכן אפשר לעשן במקום ציבורי. דבר נוסף שקורה היום הוא ההתרחבות בתחום של תחליפי העישון. מכיוון שכמעט ואין שימוש בחומרים שמייצרים את העשן ואין בתחליפים אלה את אותם חומרים רעילים שידועים כמזיקים לבריאות – הרי שנשאלת השאלה מה עולה בגורלם בעת השהייה במקום ציבורי.

 

איסור עישון בציבור בעולם – איפה מותר ואיפה אסור?

מי שהחליט לזנוח את הסיגריות הרגילות לטובת מכשירי האידוי השונים ימצא את המקומות הציבוריים כידידותיים מאד כלפיו וגם כלפי מכשיר האידוי שהוא עושה בו שימוש כמו מייטי. העשן מתפוגג תוך שנייה אחת, אף אחד לא סובל מהעשן והריח בסביבתו של המעשן וכמובן שאין את הפגיעה בבריאותם של מי שנמצאים בסמוך והיו סובלים מעישון פסיבי. גם במקומות ציבוריים סגורים אפשר לעשות שימוש באותם מכשירי אידוי, שכן הם לא מפריעים לסביבה ובעצם רק למעשן הם ייתנו את הרגשת העישון.

מכאן שלמרות האיסור הגורף של עישון סיגריות בציבור במקומות רבים בעולם – הרי שמכשירי האידוי ותחליפי הסיגריות כדוגמת סיגריות אלקטרוניות ועוד, מתאימים ויכולים להיות בשימוש במקומות ציבוריים ואין בהם שום הפרעה או השפעה על הסביבה.